logo-dfg

Relacja z uczestnictwa w obchodach 80-tej rocznicy Bitwy pod Monte Cassino

Członkowie naszej fundacji mieli zaszczyt wziąć udział w osiemdziesiątej rocznicy zwycięskiej bitwy o Monte Cassino. Było to wyjątkowe doświadczenie, które na długo pozostanie w naszej pamięci. Każdy dzień spędzony na włoskiej ziemi przynosił nowe, wzruszające momenty, które łączyły nas z historią i bohaterami tamtych dni.

Uroczystości w Piedimonte San Germano

17 maja wzięliśmy udział w uroczystościach w Piedimonte San Germano, upamiętniających udział 6 pułku pancernego Dzieci Lwowskich w zdobyciu tego miejsca. Atmosfera była pełna refleksji i zadumy, a obecność przy pomniku upamiętniającym pancerniaków z 6 pułku przypominała o bohaterstwie i poświęceniu młodych żołnierzy.

Centralne Obchody na Monte Cassino

18 maja uczestniczyliśmy w centralnych obchodach bitwy na cmentarzu wojennym żołnierzy polskich na Monte Cassino. Oczekując na rozpoczęcie ceremonii, mieliśmy niecodzienną możliwość rozmowy z członkami rodzin kombatantów, którzy przybyli, aby oddać hołd poległym. Historie, które usłyszeliśmy, były poruszające i pełne emocji, stanowiąc żywą lekcję historii.

Na cmentarz przybyli przedstawiciele rządu polskiego z prezydentem Andrzejem Dudą na czele, a także córka generała Władysława Andersa, Anna Maria Anders, oraz ostatni żyjący kombatanci. Obecność delegacji włoskich, brytyjskich i wielu ambasad, w tym prezydenta Włoch Sergio Mattarelli, podkreślała międzynarodowy wymiar tych obchodów.

Wzruszające Przemówienia i Spotkania

Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej, po której przemówienia wygłosili prezydent Polski, prezydent Włoch i ambasador Polski we Włoszech, Anna Maria Anders. Te słowa przypominały o heroizmie i poświęceniu, które przyczyniły się do zwycięstwa i wolności.

Po zakończeniu głównych uroczystości mieliśmy okazję spotkać się z weteranami i podziękować im za ich wkład w bitwę i drogę do wolnej Polski. Te spotkania były nie tylko chwilą wdzięczności, ale również głębokiej refleksji nad historią i jej wpływem na nasze życie.

Zwiedzanie Pola Bitwy

W trakcie naszej wizyty zwiedziliśmy pole bitwy i złożyliśmy hołd pod pomnikami bohatersko poległych żołnierzy. Odwiedziliśmy m.in. pomnik 3 DSK na wzgórzu 593, pomnik pułku 4 pancernego Skorpion na wzgórzu 575, pomnik 5KDP oraz „Domek Doktora” i naszego przyjaciela, mieszkańca domku, Franka Pittigilo. Każde z tych miejsc opowiadało swoją własną historię, a my staraliśmy się zatrzymać na chwilę i wsłuchać się w te opowieści.

Hołd dla Poległych na Cmentarzu Wspólnoty Brytyjskiej

20 maja oddaliśmy cześć poległym żołnierzom na cmentarzu wojennym wspólnoty brytyjskiej. Uroczystości te były równie poruszające, z udziałem oficjalnej delegacji rządu polskiego oraz księżnej Edynburga Zofii, która reprezentowała stronę brytyjską. Szczególnym momentem była prezentacja „tańca haka” przez Maorysów, którzy w ten sposób oddali hołd swoim poległym wojownikom.

Zakończenie i Podziękowania

Kończąc nasz udział w obchodach, pragniemy wyrazić wdzięczność wszystkim instytucjom polskim i zagranicznym za zorganizowanie tych podniosłych uroczystości. Pamięć o bohaterach, którzy oddali życie na polu chwały, powinna być kultywowana, a my mamy nadzieję, że spotkamy się na kolejnych wspaniałych obchodach, by dalej pielęgnować tę ważną część naszej historii.

Skip to content